Pláže
Na rozdíl od Kanárských ostrovů Gran Canaria a Fuerteventura nemá Tenerife rozsáhlé bílé písčité pláže a duny, ale zato má pobřeží, které má mnoho různých tváří. Nabídka pláží je velice rozmanitá, k některým plážím je dokonce nutné podstoupit delší či kratší pěší túru.
Jihu ostrova vládnou až 2 kilometry dlouhé světlé pláže. Ty jsou často vyhledávané turisty z letovisek Costa Adeje, Las Américas anebo Los Cristianos. Další pláže, které na ostrově najdete, jsou tmavé, a to díky černému lávovému kameni, který se rozšířil po celém ostrově. Tyto pláže dosahují délky sotva jeden kilometr. Nechybí zde ani četné zátoky s oblázkovými plážemi.
Koupání
Vzhledem k tomu, že teplota Atlantiku neklesne ani v zimě pod 18 stupňů Celsia, je možné koupat se zde po celý rok. Ve zdejší nabídce koupání najdete nejen mnoho písečných pláží, ale i řadu bazénů s mořskou vodou, které se nacházejí přímo u moře, a kde se můžete oddávat klidnému plavání, když to v rozbouřeném Atlantiku není zrovna možné. Přírodní zátoky a malé bazény na divokých lávových pobřežích nabízejí další možnosti koupání. Samozřejmostí jsou nesčetné hotelové bazény anebo vodní parky, jako je například Aqualand nebo Siam Park v Costa Adeje.
Strmé pobřeží
Pobřeží Tenerife nabízí ale nejen pláže, ale i strmé útesy. Zřejmě tím nejznámějším je útes Los Gigantes, který můžete obdivovat v jihozápadní části ostrova. Obří skalní útesy vyčnívají z moře do výšky až přes 500 metrů. Z horské vesnice Masca můžete podniknout působivý sestup na samé dno soutěsky a odtud tyto giganty pozorovat. Další stezka vede kolem vísky Masca po hřebenech mezi dvěma roklemi, směrem ke starým mlatům. Odtud můžete také vidět útesy, ale tentokrát z výšky.
Na severu ostrova, v Los Realejos, vede podél pobřeží pěkná nenáročná stezka. Budete procházet nad strmým pobřežím podél takzvané Rambla del Castro. Ze stezky je možné sestoupit k odlehlým zátokám nebo si jen tak užívat široký otevřený výhled na severní pobřeží až k pohoří Teno a na Atlantský oceán.
Malpaís de Güímar
V místě, kde láva tekla do moře, zanechala tzv. "špatnou zemi", jak se v překladu nazývá přírodní chráněná oblast Malpaís, kterou najdete najdete na pobřeží Güímar. Jedná se o tmavá lávová pole s podivnými tvary. Na některých místech jsou velmi drsná, na jiných místech hladká, podle toho zda se láva rozlévala pomalu nebo rychle.
Oblast vás učaruje svým šarmem, a to obzvláště na jaře, kdy se po zimních deštích pobřežní vegetace promění v zeleň plnou květů. Do přírodní rezervace Malpais de Güímar, ležící na úpatí sopečného kužele Montaña Grande, dojdete pěšky z městečka Puertito de Güímar. Kolem celé oblasti vede okružní stezka.
Písečné duny
Na jihu ostrova Tenerife se mezi místem El Médano (v překladu Písečné duny) a vesnicí La Tejita nachází přírodní rezervace Montaña Roja (Červená hora). Zahrnuje jedinou a velice skromnou oblast písečných dun na Tenerifě a ptačí rezervaci.
Vegetace
V pobřežních oblastech je vegetace spíše skrovná a to zejména v letním období, kdy slaný vzduch vysušuje těch několik málo rostlin, které tu rostou. Toho si na většině turistických místech ani nevšimnete, protože promenády a cesty podél pobřeží jsou osázené palmami, kvetoucími a popínavými rostlinami, které jsou díky hojnému zavlažování stále zelené.
Po prvních podzimních a zimních deštích rozkvetou i nezavlažované pobřežní oblasti, které se během léta zdají být pustinou. Pokud se podíváte pozorněji, objeví především milovníci rostlin značné množství částečně endemických rostlin, které se vyskytují jen na Kanárských ostrovech.