Jste zde
Ostrov La Gomera, 1. část
Autor: abrocke
Jasně zelený ostrov La Gomera se nachází uprostřed Atlantiku a patří k souostroví Kanárské ostrovy. Provinční vládu má tento ostrov u své "velké sestry“ Tenerife. Na Tenerife se sem jinak dostanete malým osobním letadlem anebo trajektem, na kterém cesta trvá asi jen hodinku. Španělská pevnina je odtud vzdálená něco přes tisíc kilometrů.
Celý ostrov má rozlohu téměř 370 km² a čítá přibližně 22 tisíc obyvatel. Menší než tento ostrov je už jen sedmý ostrov Kanárského souostroví, a to je El Hierro. Na tomto ostrově je nejcennější hlavně příroda, která je zde ovlivněná vulkanickou krajinou a bujnou zelení.
Centrem a středem ostrova je sopečný komín Los Organos a nejvyšší hora Garajonay, která se tyčí do výšky 1 487 metrů. Na jejím hřbetě se rozprostírá největší vavřínový les na celé Zemi, který je zároveň stejnojmenným národním parkem. V roce 1986 zahrnulo UNESCO tento park do Světového přírodního dědictví a zajistilo mu tak zvláštní ochranu. Voňavější procházky a pěší túry jinde najdete jen těžko. Tato kořeněná vůně vzbuzuje silné pocity radosti.
Historie
Ostrov vznikl asi před dvanácti miliony lety. Stejně jako všechny sousední Kanárské ostrovy vznikl sopečnou činností. Vědci se domnívají, že pravděpodobně i Féničané znali La Gomeru. Nicméně prvními obyvateli ostrova prý byli příslušníci severoafrického kmene Berberů. Odtud bylo asi také odvozeno i jméno ostrova, protože v jistém období zde pobýval berberský kmen, který se jmenoval Ghomara. To jsou ale jen nepotvrzené domněnky.
V roce 1404 byl ostrov ve jménu španělské koruny dobit normanským šlechticem Jeanem de Béhtencourt. Pro původní obyvatelstvo následovalo období vyhoštění anebo byli lidé prodáváni do otroctví. Krutá vláda hraběte Hernán Peraza způsobila četné nepokoje a vzpoury, které byly brutálně potlačeny. Další důležitou roli v historii ostrova sehrál pobyt mořeplavce Kryštofa Kolumba, který z ostrova vyplul, aby objevil Ameriku. Tvrdil, že by měl nový kontinent pokřtít pramenitou vodou, pocházející právě z ostrova La Gomera.
V 16. století tady prosperoval zejména obchod s vinnou révou a třtinovým cukrem, později se k němu přidalo červené barvivo cochinilla (pozn. produkují ho červci rodu Coccus, kteří žijí na kaktusech rodu Opuntia). Když se v 19. letech zhroutil celý obchodní svět, uteklo mnoho obyvatel ostrova ze strachu před chudobou do Venezuely a na Kubu. Kromě toho, že tak zajistili přežití svých rodin, pokusili se najít štěstí i v cizích zemích.
Kvůli značnému množství emigrantů z jiných ostrovů je tak často Venezuela nazývána "Osmým Kanárským ostrovem“. Ještě dnes zde najdete mnoho rodinných vazeb s La Gomerou. Od poloviny 19. století je La Gomera, stejně jako ostatní Kanárské ostrovy, součástí zóny volného obchodu.
Zemědělství
Ještě dnes, na začátku 21. století, žije ostrov stále především ze zemědělství. Pěstuje se zde zejména vinná réva, banány, rajčata a brambory. Kromě toho je ostrov známý i díky své speciální omáčce Almogrote, která se vyrábí ze sýra a pálivé papriky.
Autor: abrocke